Skip to main content

Hľadanie ideálnej teploty pre váš domov

Najmä v starších domoch, kde ťahá, môže byť náročné udržať príjemnú klímu v zime bez toho, aby ste museli neustále upravovať teplotu v miestnosti. Ak máte vykurovanie alebo klimatizáciu s obráteným cyklom, trikom môže byť nájdenie perfektného nastavenia – takého, pri ktorom sa budete cítiť pohodlne bez toho, aby vám to neprimerane navýšilo účty.

Existuje magické číslo?

Najbežnejšou radou je, že teplota okolo 21-22°C je ideálna a najzdravšia teplota pri pobyte vnútri počas celého roka. To môže byť však individuálne – teplejšie prostredie pre bábätká, starších ľudí a chorých. Ďalším sa môže zdať, že im je teplo po celý čas a „bežné“ teploty sa im môžu zdať príliš teplé.

Preto pri hľadaní „ideálnej“ komfortnej teploty pre váš domov je dôležité zodpovedať prvú otázku, ako teplo potrebujete mať u seba doma so všetkými, ktorí žijú pod jednou strechou a pokúsiť sa nájsť zlatú strednú cestu, ktorá bude vyhovovať každému.

Čo ak je príliš teplo?

Prostredie, v ktorom žijeme má priamy dopad na našu duševnú pohodu – a keď je príliš teplo, často sa nám horšie zaspáva. Najmä deti sú citlivé na teplotu v miestnosti – a pre niektoré je príliš teplý domov (automaticky príliš suchý) spúšťačom dýchacích problémov, ktoré vedú k vážnejším respiračným problémom.

Aj starší ľudia pravdepodobnejšie viac trpia v príliš teplej miestnosti a prehrievanie počas noci sa považuje za faktor prospievajúci k vážnym problémom, ako sú srdcové infarkty, mozgové mŕtvice a astma.

Prehrievanie má samozrejme aj vplyv na náklady. Dokonca aj pre tých, ktorých peniaze netrápia, nie je múdre vyhadzovať drahé zdroje za teplo, ktoré nepotrebujete.

Čo ak je príliš zima?

Niektorí z nás poznajú osobu, ktorá miluje vravieť iným „zababuš sa“, namiesto toho, aby pustili kúrenie – a je to šetrný prístup k životu.

Ďalším faktorom na zváženie je komfort. Ak je príliš zima, zaspáva sa nám tiež ťažie, ale ťažšie a nám tiež sústreďuje na prácu alebo štúdium. Ak žijete so študentom alebo pracujete z domu, je to niečo, na čo by ste mali myslieť.

Príliš veľká zima môže viesť k bolesti svalov a únave, pretože telo si nedokáže oddýchnuť, keď musí byť stále kvôli zime stŕpnuté. Pri chladnom počasí sa tiež zväčšuje chuť do jedla, preto sa zvykneme prejedať, keď chceme zostať v teple. To by mohol byť ten dôvod, prečo sa mnohí z nás snažia zbaviť sa tých „zimných kíl“, keď príde jar!

Ako to nastavíme správne?

Ako sme uviedli vyššie, „správna“ teplota závisí od vašej domácnosti. Nainštalovaním vysokokvalitnej klimatizačnej jednotky s obráteným cyklom ste o krôčik vpredu, ale je tiež dobré, ak si svoj dom ochránite proti prievanu, skontrolujete izoláciu, uistíte sa, že máte dostatok tenkých podkladových vrstiev a nastavíte termostat na spodnú hranicu nastaveného teplotného rozsahu. Nezabudnite, že ročné obdobia nemôžete kontrolovať, ale dokážete kontrolovať komfort svojho domova.

Viete, že...?

Klimatizačná jednotka s obráteným cyklom je tiež známa ako tepelné čerpadlo. Jednoducho vytiahne teplo z vonkajšieho vzduchu, aj počas nocí uprostred zimy, a prenesie ho dovnútra pomocou chladiva na zohriatie (alebo schladenie) vzduchu pred jeho roznesením po miestnosti. Tepelné čerpadlá sú účinným spôsobom ako udržať teplo doma počas zimy.

Súvisiace články

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?