Skip to main content

Bilancia koronavírusu Daikin: „Celý závod upravený za dva dni“

Pandémia koronavírusu vplýva na naše každodenné životy a obchodné činnosti. V rozhovore s viceprezidentom Wim De Schachtom zo začiatku tohto mesiaca sa dozviete viac o opatreniach, ktoré vykonávame preto, aby sme udržali v chode náš závod v Ostende a v bezpečí našich Daikin zamestnancov.

Priblížiť sa na menej než 1,5 m? Nie v Daikin závode v Ostende. „Celý závod bol upravený za dva dni. Pokračujeme tiež s úpravami podľa získaných skúseností a informácií z iných spoločností“, hovorí Viceprezident Wim De Schacht.

Aký dopad má pandémia koronavírusu na vašu spoločnosť?

„Ihneď ako vláda oznámila opatrenia na dodržiavanie sociálnych odstupov, náš závod v Ostende zatvoril na dva dni, aby sme mohli všetko upraviť“ hovorí Wim De Schacht.

„Medzi inými vecami sa upravil prechod chodbami, aby bol všade jednosmerný a nemuseli s ste sa tam stretávať s inými ľuďmi. Každý, kto chce použiť šatne, si musí zobrať lístok a k dispozícii je len toľko lístkov, koľko osôb je bezpečné mať v miestnosti.

Iné smeny tiež začínajú pracú ráno a poobede. Pri príchode dostane každý pár rukavíc. Po každej smene sú všetky materiály dekontaminované, od skrutkovačov po ovládacie panely.

Všetci chorí zamestnanci sú monitorovaní. Všetci zamestnanci s podozrivými symptómami, ktoré by mohli naznačovať koronavírus, musia zostať doma. Platí to dokonca aj vtedy, keď lekár povie, že sa môžu vrátiť do práce. Všetci, ktorí boli pozitívne testovaní zostávajú v domácej karanténe po dobu viac než 14 dní. V každom oddelení sledujeme počet chorých ľudí.“

Je jednoduché dodržiavať pravidlá o sociálnom odstupe?

„Nutná je disciplína. Vypracovali sme zdravotný manuál, aby každý vedel, čo má robiť. Tiež sme určili zamestnancov, ktorí dbajú na dodržiavanie nových pravidiel, pretože rýchlo prispôsobiť správanie novej realite nie je vždy ľahké. Ale každý deň sa nám darí zlepšovať každý jeden krok.“

Čo vám momentálne robí najväčšie starosti?

„V Európe máme 12 závodov. Väčšina z nich funguje na 70 až 80 percent kapacity. Kvôli tu vykonaným opatreniam ideme nateraz v Ostende len na 30 percent kapacity. Dopyt po našich výrobkoch môžeme v súčasnosti stále plniť, pretože klesol o asi 20 percent a stále máme zásoby.

Ale v nasledujúcich troch týždňoch chceme postupne navýšiť kapacitu na 60 percent. Len dúfame, že nedôjde k tomu, že začne vláda uvoľňovať opatrenia a potom ich bude musieť znova náhle sprísňovať.

Zavedenie podobného uzavretia by bolo katastrofálne. Musíme sa pozerať na novinky, ktoré udržia firmu stále v chode. Môžeme napríklad rozdeliť spoločnosť do zón a aktivovať ich, aby sme mohli ďalej pracovať počas novej vlny.“

Čo môže vláda urobiť lepšie?

„Bolo by dobré, ak by sa vytvoril nejaký druh normy ISO na opatrenia pre sociálne odstupy tak, aby bolo jasné, že je pracovisko bezpečné a robí sa všetko, čo sa očakáva.

Aj keď sa pripraví vakcína, myslíme si, že návyky ohľadom hygieny a sociálnych odstupov pretrvajú. Predpokladáme preto, že mnohé z týchto úprav budú štrukturálne. Dobrou správou je, že v budúcnosti budeme pripravení na každú epidémiu.

Okrem toho je potrebné vykonať viac testov na každom, kto prekonal koronavírus a je imúnny. Podporujeme opatrenia vlády, ale musíme zároveň limitovať vedľajšie škody. Najmä ak tým budeme ovplyvnení celé mesiace.“

Ako vidíte budúcnosť?

„Kvôli zníženému dopytu predpokladáme, že budeme cítiť negatívne účinky do decembra tohto roku. Preto neočakávame skutočné zotavenie do roku 2021.“

Tento článok je prekladom zo stránky: voka.be

Súvisiace články

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?