Skip to main content

8 mýtov o podlahovom vykurovaní

Podlahové vykurovanie je udržateľný a hospodárny vykurovací systém, ale existuje mnoho mylných predstáv o tom ako funguje. Odhalíme vám jeho skutočnú podstatu a vysvetlíme prečo je tento systém pre vás vynikajúcou voľbou.

To, čo je neznáme sa často zle chápe. A existuje mnoho mylných predstáv o tom, čo je a ako funguje podlahové vykurovanie. Je načase to vyriešiť raz a navždy. Ukážeme vám ako tento udržateľný a nákladovo-efektívny systém funguje a prečo si myslíme, že je vynikajúcou voľbou pre váš domov.

Druhy podlahového vykurovania

Skôr než sa pozrieme na mylné predstavy, pozrime si najprv rôzne druhy podlahového vykurovania.

V súčasnosti existujú dva druhy systémov podlahového vykurovania: elektrické systémy a hydraulické systémy, ktoré využívajú teplú vodu. Hydraulický systém sa ponúka v dvoch rôznych infraštruktúrach, známych ako suchý systém a mokrý systém. Rozdiel medzi týmito dvoma systémami je v tom, ako sú nainštalované rúrky.

Pri vodných systémoch sú rúrky uložené v systémovej podložke pod poterom a pri suchých systémoch sú rúrky uložené v podlahových doskách a slúžia ako vodič tepla. Mokrý systém zvyčajne nájdete pri projektoch novostavieb a suchý systém a elektrické systémy v projektoch rekonštrukcií.

Teraz už viete trochu o technickej strane podlahového vykurovania, tak sa poďme pozrieť na mylné predstavy, ktoré ich obklopujú.

Mýtus č. 1: podlahové vykurovanie je oveľa drahšie než radiátory

Pravdou je, že inštalácia podlahového vykurovania je o 30% drahšia než inštalácia bežných radiátorov. Podlahové vykurovanie je však investícia, ktorá sa vyplatí z dlhodobého hľadiska. Používatelia zistia, že účty za energie a celkové náklady systému sú oveľa nižšie než u bežných radiátorov, pretože systém je energeticky účinnejší a vyžaduje si oveľa menšiu mieru údržby.

Mýtus č. 2: dom s podlahovým vykurovaním sa nikdy nevykúri

Síce je pravdou, že podlahové vykurovanie, nevytvára toľko tepla ako bežné radiátory, ale na druhej strane, generuje dostatok tepla na vytvorenie pohodlného prostredia. Systém rovnomerne šíri teplo po celej podlahe, preto teplota v miestnosti môže dosiahnuť až 25°C. Používatelia môžu dokonca znížiť teplotu na termostate o niekoľko stupňov a spoľahnúť sa, že nestratia žiadne teplo.

Mýtus č. 3: podlahové vykurovanie je v podstate technicky elektrické vykurovanie

Elektrické podlahové vykurovanie samozrejme funguje na základe elektrickej energie, ale hydraulický systém funguje na základe teplej vody a centrálneho vykurovania. Na výber je aj možnosť pripojenia podlahového systému k tepelnému čerpadlu. Tepelné čerpadlo vyžaduje kúsok elektrickej energie, ale zároveň využíva aj obnoviteľnú energiu. Pridanie tepelného čerpadla do vášho systému je ideálnym riešením, pretože podlahové vykurovanie funguje pri stálych nízkych teplotách.

Mýtus č. 4: vykúrenie domu trvá s podlahovým vykurovaním dlhšie, preto nie je teplota nikdy konzistentná

Zatiaľ čo elektrické podlahové vykurovanie funguj takmer tak rýchlo ako radiátory, reakcia hydraulických systémov je o trošku pomalšia. Ale to neznamená, že musíte pri nízkych teplotách trpieť. Je dôležité vidieť ako je možné nastaviť váš systém, aby čo najlepšie vyhovoval vášmu životnému štýlu a udržiaval váš interiér s komfortnou teplotou. Ak máte napríklad hydraulický systém, môžete zmeniť nastavenia, aby ste sa uistili, že teplota v miestnosti klesne počas noci len o tri stupne.

Mýtus č. 5: podlahové vykurovanie je nainštalované len v podlahe

Môže to znieť možno trochu prekvapujúco, ale podlahové vykurovanie môžete nainštalovať aj za podlahu. Môžete ho dokonca nainštalovať na steny alebo stropy, aby sa miestnosti vykurovali ešte rýchlejšie. Podlahové vykurovanie celkovo nezaberá veľa priestoru, preto ho môžete dokonale zabudovať do každého moderného interiéru.

Mýtus č. 6: nohy pri podlahovom vykurovaní napúchajú

V začiatkoch prvých systémov podlahového vykurovania mohla teplota v miestnosti vystúpiť na viac než 35°C a v takých prípadoch vám mohli nohy napuchnúť. V súčasných systémoch ale k týmto situáciám už viac nedochádza, najmä ak máte dom dobre zateplený. V skutočnosti kombináciou podlahového vykurovania a tepelného čerpadla dokáže systém chladiť, čo je výhodou počas horúcich letných mesiacov.

Mýtus č. 7: podlahové vykurovanie nie ej zdravé

Podlahové vykurovanie zabraňuje cirkulácii prachových čiastočiek, ktoré spôsobujú alergie alebo choroby. Výhodou pre používateľov je aj lepšia vlhkosť a zdravšie prostredie bez prachových roztočov a plesní, čo pomáha najmä ľuďom s alergiami alebo respiračnými problémami.

Mýtus č. 8: podlahové vykurovanie nemôžete kombinovať s parketami

Pri zohľadnení niektorých faktorov môže podlahové vykurovanie bez problémov skombinovať s parketami. Ak máte stabilný druh dreva, ktorý odoláva vlhkosti a má viac vrstiev, so šírkou dosiek až do 15 cm, nemali by ste mať žiadne problémy.

Súvisiace články

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?