
Aktuálna decembrová situácia začína byť naozaj dramatická. Nemocničné lôžka sa plnia rýchlejšie ako by sme si priali, a záchranný lockdown, ktorý prezentovala vláda je ako morské prasa – ani záchranný, ani lockdown. Netreba však panikáriť – ako obyčajne, aj teraz máme mnohé vo vlastných rukách. To, či prežijeme blížiace sa sviatočné dni zdraví a oddýchnutí, záleží predovšetkým na našom vlastnom rozhodnutí. Asi pre nikoho z nás nie je predstava Vianoc v izolácií práve lákavá – a takejto dôslednej seba-karanténe ani určite vyzývať nebudeme (zdravie tela ide ruka v ruke s duševnou pohodou a k tej sociálna interakcia v kruhu najbližších nevyhnutne patrí). Dôležité je fungovať v menších rodinných bublinách, tráviť mnoho času v prírode, veľa sa hýbať, a ak musíte tráviť čas s viacerými osobami v interiéri, snažiť sa aktívne minimalizovať riziko.
Keďže máme kvalitu vnútorného prostredia v popise práce, zosumarizovali sme pre vás tipy, ktoré Vám môžu pomôcť stráviť vianočný večer s najbližšou rodinou bez nepríjemných následkov:
1. Staré dobré R – O – R. Základná mantra roka 2020 je stále jedným z najúčinnejších nástrojov prevencie. Bohužiaľ však jej účinnosť naráža na svoje hranice, akonáhle so svojimi blízkymi trávite niekoľko hodín v jednej miestnosti. Ako ukazuje simulácia tu, na rúško ani na 2m odstup sa v takejto situácii už v žiadnom prípade nespoliehajte! Poznáte teóriu Švajčiarskeho syra? Jedna metóda má vždy svoje „diery“ a kombinácia viacerých dokáže riziko minimalizovať účinnejšie.
2. Zvýšte vlhkosť v miestnosti – priamo tým skrátite životnosť vírusu, (viď tabuľka č.1 – kým pri vlhkosti okolo 60% vírus prežíva cca 28 minút, pri vlhkosti okolo 30% zostáva infekčný až 2 hodiny!) a nepriamo zas zredukujete dĺžku jeho pobytu vo vzduchu - vo vlhkejšom prostredí vydychované aerosoly spolu s vírusovými časticami omnoho rýchlejšie padajú k zemi, čím sa zníži ich prenos po miestnosti. Ideálna relatívna vlhkosť vzduchu je 40 – 60% (pozri graf č.1).

Tabuľka č.1 - Miera prežitia vírusov na povrchu podľa vlhkosti – v minútach
Zdroj: US Department of Homeland Security: National Biodefense Analysis and Countermeasures Centre in Maryland, https://www.dhs.gov/science-and-technology/sars-calculator

Graf č.1
3. Eliminujte PM častice v interiéri. PM častice (z anglického Fine particulate matter) sú malé častice znečisťujúce vonkajšie a vnútorné prostredie. Označujú sa písmenami PM a číslom – PM1, PM2.5, či PM10 – číslica určuje veľkosť častice – priemer – v mikrometroch (μm). Napríklad prachové častice zaraďujeme pod veľkosť PM10. PM 2.5 predstavuje znečistenie vplyvom ľudskej činnosti (exhaláty z automobilov a pod.). Všeobecne platí, že čím menšia častica, tým väčšie nebezpečenstvo predstavuje pre ľudský organizmus (dokážu preniknúť hlbšie do pľúc – viď obr. č.2). PM častice zároveň slúžia ako tzv. nosič alebo taxík a pomáhajú vírusom prekonávať väčšie vzdialenosti (viď obrázok č.3). Na elimináciu väčších častíc poslúžia aj jednoduché filtre, ak sa však chcete naozaj zbaviť častíc PM2,5 a PM1, určite siahnite po tzv. HEPA filtroch (HEPA je akronym pre High Efficiency Particulate Air Filter, nájdete ich pod označením H13 alebo H14). Účinnosť HEPA filtrov určuje norma EN 1822 – filter s označením H13 dokáže eliminovať 99,95% všetkých častíc menších ako 3 μm, H14 až 99,995%.

Obr. č.1

Obr. č.2
4. Často a dôkladne vetrajte. Vetranie je zásadným pomocníkom v prevencii proti šíreniu vírusov. Málokto z nás má doma sofistikovanú vzduchotechniku, najčastejšie používame technológiu starého dobrého okna (prirodzené vetranie). V zime sa nám tak tzv. Air Change Rate (ACR – miera výmeny vzduchu) zriedka dostane nad číslo 1, tzn. vzduch v miestnosti sa vymení menej ako 1x za hodinu. Ako dobré (good ventilation graf č.2) môžete označiť vetranie až vtedy, ak dokážete vymeniť vzduch v miestnosti 4 – 6 x za hodinu. V nevetranej miestnosti tak koncentrácia aerosolových častíc (na ktoré sa vírusy s takou obľubou viažu) dosahuje už po hodine pomerne vysoké hodnoty!

Graf č.2 - Koncentrácia a miera vdychovania aerosolových častíc v triede
Zdroj: Beispielhafte Risikobewertung für verschiedene Alltagssituationen; Autoren: Anne Hartmann, Martin Kriegel; Technische Universität Berlin, Hermann-Rietschel-Institut; DOI: http://dx.doi.org/10.14279/depositonce-10714;
5. Kúpte si čističku vzduchu a nevypínajte ju! Hľadajte takú, ktorá v sebe spája HEPA filter na elimináciu častíc PM 1 – 2.5, technológiu na deaktiváciu vírusov a zvlhčovač. Našou zbraňou pre bezpečný domov (ale aj pracovisko – sami ich máme v Daikine niekoľko) je čistička MCK55W s patentovanou technológiou Daikin Streamer, ktorá má testami potvrdenú účinnosť priamo proti SARSCoV-2 (viď graf), H13 HEPA filtrom a špičkovým zvlhčovačom, ktorý vám zvlhčí miestnosť na požadovanú % vlhkosť.

Graf č.3 - Technológia DAIKIN Streamer – deaktivačný účinok na SARSCoV-2
Zdroj: „Študijná správa o deaktivačnom účinku plazmového iónového generátora (Daikin Streamer) na SARSCoV-2“ redigoval Shigeru Morikawa, Katedra veterinárneho lekárstva, fakulta mikrobiológie, Okajama Universityof Science
Ak rozmýšľate, či čistička nie je zbytočná investícia (veď Covid raz prehrmí), vedzte, že je neoceniteľným pomocníkom aj pre alergikov (zachytáva všetky alergény vo vzduchu – máme na to aj certifikát :)) a dokáže deaktivovať aj nebezpečné prchavé zlúčeniny – napr. dobre známe formaldehydy z nábytku. Daikin dáva všetkým svojim zákazníkom malý vianočný darček – našu čističku vzduchu si môžete zakúpiť u všetkých HCE partnerov - s 30 % zľavou do konca decembra 2020.
Prajeme všetkým krásne a pokojné sviatky. Buďte opatrní a pokiaľ môžete, zostaňte doma.