Skip to main content

Viete, ako šetriť na kúrení počas zimy? Týchto 5 tipov vám usporí desiatky eur

Zdá sa, že zima sa začína konečne rozbiehať. Kotly rodinných domov a kotolne bytoviek pracujú na plné obrátky a my sa môžeme tešiť na ďalšie prekvapenie pri platení účtov. Aby nás však pohľad na ďalší účet za teplo zahrial a neoblial studenou sprchou, máme pre vás pár jednoduchých rád.

Stačí niekoľko jednoduchých zmien

Väčšina ľudí si ihneď predstaví troje ponožiek na nohách, termostaty stiahnuté na nutné minimum (alebo dokonca ešte trocha nižšie) a extra deku počas sledovania obľúbených seriálov.

Nemusí to tak ale vôbec byť. Tak ako každé šetrenie, aj toto začína u vás. Stačí trocha zmeniť zvyky, začať venovať pozornosť systému, akým vo svojom byte či dome kúrite, a možno sem-tam nejaké drobné technické úpravy. Keď sa však potom pozriete na vyúčtovanie, zaručene si poviete, že to stálo za to. Tak poďme na to:

 

1.Nešetríme nekúrením, šetríme temperovaním

Ak pred odchodom do práce vždy vypnete všetky radiátory, možno budete prekvapený, ak vám povieme, že si náklady na vykurovanie ešte zvyšujete. Vyžaduje totiž menej energie aktuálnu teplotu udržať, než ju v priestore zvýšiť. Je to základná fyzika. Preto počas svojej neprítomnosti radiátory nevypínajte – stačí ich teplotu stiahnuť o niekoľko stupňov.

 

2.     Využívajte rôzne zdroje tepla

Váš byt či dom nie je vyhrievaný len radiátormi. Zohrieva ho tiež slnko a napríklad aj vaša rúra či polievka variaca sa na platni. Ak máte správne zaizolované bývanie, aj toto teplo vám vie citeľne zvýšiť teplotu interiéru.
Podobný princíp vykurovania využíva aj tepelné čerpadlo, ktoré síce teplo priamo nevytvára, ale zbiera ho z rozdielov teploty vody, vzduchu alebo zeme, ktoré potom používa na vykurovanie. 

3.     Zatvárajte dvere

Máte v dome či byte miestnosti, ktoré nevyužívate? Ak v nich máte vypnuté radiátory, určite si vždy dávajte pozor, aby ste na nich zatvorili dvere. Studený vzduch z nich sa totiž zmieša s vaším vyhriatym a v konečnom dôsledku tak vďaka tomu neušetríte nič.
Toto pravidlo však platí aj pre všetky miestnosti v byte či dome. Každá izba má totiž inú „žiadanú“ teplotu – od vyhriatej kúpeľne až po chladnejšiu spálňu. Ak necháte dvere pootvárané, ani správne nastavené radiátory vám neprinesú veľa úžitku.

4.     Inteligentný termostat

Inteligentné radiátorové termostaty dokážu za relatívne malú investíciu priniesť veľkú úsporu vo výdavkoch za energiu. Vďaka správnemu nastaveniu programov môžete dosiahnuť, že sa dom či byt ráno a počas dňa, keď v ňom nie ste, iba temperuje a udržiava nižšiu teplotu. S príchodom poobedňajších hodín sa teplota radiátorov zvýši a vy prídete do krásne zohriateho bytu. Nemusíte vôbec uberať na svojom komforte a zároveň šetríte!

5.     Odvzdušnenie

Viete, čo znamená, keď radiátory „hučia“?
Je to znakom toho, že sa do obehu dostali vzduchové bubliny, ktoré v tom najlepšom prípade len vydávajú zvuky, ale v tom horšom môžu znižovať efektivitu vykurovania. Ak počujete hluk alebo je radiátor v jednej časti studený, je na čase systém odvzdušniť. Môžete si na to zavolať odborníka, zvládnuť to sami alebo si nechať namontovať špeciálne samoodvzdušňovacie ventily, ktoré sa sami postarajú o akýkoľvek vzduch v obehu.

6.     Použite tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo využíva na získavanie tepla prírodné zdroje. Najrozšírenejšie pre vykurovanie sú vďaka jednoduchej inštalácii tepelné čerpadlá vzduch-voda. Teplo odoberajú z okolitého vonkajšieho vzduchu a odovzdávajú ho do vody vo vykurovacej sústave. Obrazne povedané, fungujú ako obrátená chladnička. Pre svoju činnosť potrebujú elektrickú energiu, nie však na priamu premenu elektriny na teplo v odporovom kábli, ale hlavne na pohyb média (chladiva) medzi výparníkom a kompresorom, a tak získavajú z okolia teplo až päťkrát efektívnejšie. Funguje to skvelo a zároveň je to jeden z najekologickejších (a najekonomickejších) spôsobov, ako sa zohriať.

Viac informácií o tepelných čerpadlách Daikin sa dozviete tu.

O možnosti štátnej dotácie na tepelné čerpadlá Daikin Altherma si prečítate na altherma.sk.

 

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?