
Vzhľadom na gigantické rozmery továrne Engelbert Strauss CI Factory je dôležité zachovať si chladnú hlavu. Výrobný závod známeho výrobcu pracovných odevov, obuvi a doplnkov v meste Schlüchtern neďaleko Frankfurtu nad Mohanom, ktorý bol novopostavený v rokoch 2017 až 2019, má výrobnú plochu 90 000 m2, pričom takmer 55 000 m2 z nej je potrebné klimatizovať. To zodpovedá takmer ôsmim futbalovým ihriskám. Na splnenie požiadaviek klienta na klimatický komfort a zabezpečenie energeticky čo najúčinnejšej prevádzky služieb budovy bolo nainštalovaných päť chladičov Daikin s celkovým menovitým výkonom 3 450 kW. Tieto chladiace zariadenia využívajú nové chladivo R1234ze, ktoré je šetrné ku klíme a má mimoriadne nízky potenciál tvorenia skleníkových plynov (hodnota GWP 7).
Novú továreň Engelbert Strauss CI Factory v Schlüchterne je vidieť v diaľke z diaľnice A66 pri Schlüchterne (okres Main-Kinzig). Obrovská priemyselná oceľová budova dominuje krajine so sklenenou fasádou, ktorá bola svojho času najväčším projektom výstavby fasády v Nemecku. S rozlohou 22 500 m² je väčšia ako sklenená fasáda hamburskej Elbphilharmonie. Samotné veľkokapacitné sklady sa týčia do výšky 17 metrov. Moderný stavebný projekt pre Engelberta Straussa si vyžiadal investíciu v trojcifernom miliónovom rozsahu. Výstavba jeho viac ako 90 000 m² továrenských priestorov sa začala slávnostným položením základného kameňa v septembri 2017 a bola dokončená koncom roka 2019. Továreň CI Factory, postavená v súlade s nariadením o úspore energie EnEV 2014/2017, je novým moderným výrobným závodom rodinnej spoločnosti založenej v roku 1948. Už štvrtú generáciu vyrába pracovné odevy a obuv pre komerčných zákazníkov z oblasti manuálnych profesií, priemyslu a služieb vo viac ako 30 krajinách. Do konca roka 2020 tu bolo vytvorených približne 350 nových pracovných miest.

CI Factory je novým moderným výrobným závodom rodinnej spoločnosti založenej v roku 1948. Už štvrtú generáciu vyrába pracovné odevy a obuv pre komerčných zákazníkov z oblasti manuálnych profesií, priemyslu a služieb vo viac ako 30 krajinách. Do konca roka 2020 tu bolo vytvorených približne 350 nových pracovných miest. © DAIKIN
Personalizované pracovné oblečenie
Vďaka najmodernejšej logistike vytvára spoločnosť Engelbert Strauss so svojou továrňou CI Factory úplne nové možnosti individualizácie pracovných odevov. Vďaka inovatívnej automatizovanej výrobnej technológii v kombinácii s kyvadlovou logistikou s pomocou robotov je možné zostaviť individuálnu a značkovú firemnú obuv zo širokej škály komponentov. Plne automatické pojazdné dopravníky prepravujú výrobky po celkovo 13 kilometroch dopravníkov cez rôzne výrobné oblasti, od príjmu tovaru až po jeho priamu expedíciu alebo ďalšie interné spracovanie. V čase špičky sa môže spracovať až 4 000 položiek za hodinu. Osobitným vrcholom továrne CI Factory je presklená továreň na výrobu obuvi, ktorá ročne vyrobí viac ako 400 000 kusov obuvi.
Maximálna kompatibilita s prostredím
Spoločnosť Engelbert Strauss stanovila najvyššie štandardy inovácií nielen pri individualizácii svojich výrobkov, ale aj pri plánovaní továrne CI Factory z hľadiska jej klímy a šetrnosti k životnému prostrediu. Na streche logistického centra sa napríklad nachádza fotovoltaické pole s nominálnym výkonom 800 kWp, čo zodpovedá energetickej potrebe 200 domácností. Chladenie a klimatizácia projektu budovy sa preto tiež museli plánovať a realizovať úplne v súlade s týmto krédom. Spolu s výrobcom systému STAR Kälte-Service GmbH z Bruchköbelu sa Engelbert Strauss rozhodol pre chladiče Daikin. „Už mnoho rokov sme odborným partnerom spoločnosti Daikin. Ponúkajú dobré výrobky v oblasti chladiacej vody a VRV a vytvorili si s nami úzku spoluprácu. Vysoká kvalita ich systémov v kombinácii so spoľahlivosťou a odbornými znalosťami zamestnancov spoločnosti Daikin sú dva z mnohých dôvodov, prečo sme sa rozhodli spolupracovať so spoločnosťou Daikin ako partnerom pri tomto projekte,“ hovorí Burkhard Taus, riaditeľ spoločnosti STAR Kälte GmbH.

Obrovská priemyselná oceľová budova so sklenenou fasádou s rozlohou 22 500 m² bola a je najväčším projektom výstavby fasády v Nemecku. Je väčšia ako sklenená fasáda hamburskej Elbphilharmonie. © DAIKIN
Úzka spolupráca medzi všetkými odbormi
Na začiatku tohto projektu novostavby sa stretla skupina odborníkov, aby koordinovala a plánovala práce v oblasti HVAC. Počas celého obdobia výstavby táto skupina dohliadala na riadenie výstavby a realizáciu technického zariadenia budovy spolu s elektrotechnickými odborníkmi, majiteľmi budovy, betonármi a zodpovednou inžinierskou kanceláriou. „Vďaka tomu sa podarilo vyriešiť mnohé problémy a komplikácie v čo najkratšom čase,“ nadchýna sa Burkhard Taus. „Táto úzka spolupráca medzi všetkými odbormi umožnila super proces výstavby, ktorý dokázal dodržať všetky stanovené termíny – čo sa inak takmer nikdy nestáva.“
Výhody chladiva R1234ze s nízkou hodnotou GWP
Na zabezpečenie čo najnižšej emisnej stopy CO2 bola vyvinutá celková koncepcia chladenia šetrná k životnému prostrediu založená na novom chladive HFO R1234ze. Toto chladivo s obsahom hydrofluórolefínov (HFO) stanovuje nový štandard prevádzkových médií šetrných ku životnému prostrediu. Je to preto, že s GWP (potenciálom globálneho otepľovania) 200-krát nižším ako bežné chladivá je oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu ako chladivo R-134a, ktoré sa doteraz často používalo v chladičoch a tepelných čerpadlách s jednoskrutkovými kompresormi. Chladivo R1234ze sa preto používalo vo všetkých zariadeniach s chladivami spoločnosti Engelbert Strauss.

Na streche továrne CI Factory sa nachádza nielen spomínané fotovoltaické pole, ale aj štyri vzduchom chladené chladiče Daikin špeciálne navrhnuté pre „zelenú“ architektúru budovy. Každý z nich má v kaskáde výkon 820 kW a zabezpečuje efektívnu klimatizáciu logistických a výrobných procesov. © DAIKIN
Vykurovanie, energia a chladenie pomocou kogeneračnej jednotky
Systém kogenerácie (kombinovanej výroby tepla, elektriny a chladu) bol špeciálne navrhnutý tak, aby využíval kogeneračnú jednotku s pripojeným absorbérom. Odpadové teplo z kogeneračnej jednotky sa tu pomocou absorbéra premieňa priamo na chlad. Tento systém vyrába tepelnú energiu, ktorá sa môže použiť na vykurovanie budovy, ako elektrická energia na prevádzku strojov alebo na chladenie robotov. V spojení s voľným chladením môže tento projekt väčšinu roka fungovať úplne bez mechanicky generovaného kompresného chladenia
Veľkokapacitné sklady sa týčia do výšky 17 metrov. © DAIKIN

Účinné chladenie všetkých úrovní budovy pomocou chladiča
Systémová koncepcia povrchového chladenia alebo regulácie teploty CI Factory ako špeciálneho inovačného projektu počíta s tromi rôznymi typmi výroby chladu: okrem chladenia prostredníctvom povrchových chladiacich systémov sa používa aj chladenie prostredníctvom vetracích a recirkulačných chladičov vzduchu.
Na streche továrne CI Factory sa nachádza nielen spomínané fotovoltaické pole, ale aj štyri vzduchom chladené chladiče Daikin špeciálne navrhnuté pre „zelenú“ architektúru budovy. Každý z nich má v kaskáde výkon 820 kW a zabezpečuje efektívnu klimatizáciu logistických a výrobných procesov. Kompaktné chladiče zaberajú málo miesta a ponúkajú maximálnu spoľahlivosť a flexibilitu, čím vytvárajú spoľahlivý systém chladenia procesov. Invertorom riadený bezstupňový jednoskrutkový kompresor s technológiou pomeru premenlivého množstva (VVR) prináša modernú kompresorovú technológiu s tichou prevádzkou založenou na najnovších konštrukciách kompresorov a ventilátorov.
Usporiadanie štyroch chladičov (typ EWAH-TZ-BSS2) do kaskády kombinuje ich jednotlivé výkony a zabezpečuje účinnú klimatizáciu orientovanú na dopyt. Ovládač aktivuje všetky alebo len niektoré chladiče podľa požiadaviek na klimatizáciu. Ďalšie výhody vyplývajú z vysokej úrovne účinnosti, pretože keď je aktívna, každá jednotka v kaskáde funguje vo svojom optimálnom prevádzkovom okne. Štandardizované jednotky môžu pokrývať aj veľmi široké spektrum výkonu. V porovnaní s výrobkom vyrobeným na mieru je to veľmi výhodné z hľadiska počiatočnej investície, ako aj nákladov na údržbu a náhradné diely.
Distribučné centrum energie s komplexným rozvodom vody s vrstvením
Rôzni spotrebitelia vyrobenej studenej vody si vyžadujú veľmi rozdielne teploty prietoku v celej budove. Vetracia technika napríklad vyžaduje teplotu prívodu/spätného toku vody 8/14 °C, zatiaľ čo serverové systémy pracujú s teplotou 16/22 °C. Keďže však chladiče produkujú vodu len s teplotou 6-8 °C, spoločnosť STAR Refrigeration sa rozhodla pre komplexný vrstvený systém distribúcie vody s použitím rozdeľovača Zortström od spoločnosti Zortea. Toto patentované distribučné centrum energie ponúka bezpečné, jednoduché a účinné riešenie na zhromažďovanie, distribúciu a vyrovnávanie rôznych objemov pri rôznych teplotách. Generátory a spotrebiče tepla možno hydraulicky oddeliť a pripojiť samostatne podľa požadovaných teplôt. Tým sa kedykoľvek zabezpečí maximálna dostupnosť akejkoľvek požadovanej teploty.
Pre redundanciu chladenia serverovní je k dispozícii ďalší vzduchom chladený chladič Daikin (typ EWAH-TZ-BSS1) s výkonom 170 kW. V prípade núdze je napájaný zo záložného zdroja, čo prakticky znemožňuje úplný výpadok chladiaceho systému.
Okrem toho sú vo vrátnici a serverovniach nainštalované dve klimatizačné jednotky Split Daikin využívajúce chladivo
R-32, ktoré je šetrné k životnému prostrediu. Vynikajú nízkou hlučnosťou a mimoriadne nízkou spotrebou energie. Výber systému s chladivom R-32 znižuje dopad na životné prostredie o 68 % v porovnaní so systémami s chladivom R-410A vďaka nízkemu GWP chladiva. Vysoká energetická účinnosť znamená, že spotreba energie okamžite klesá. Používajú sa dve vnútorné jednotky Split, jedna ako nástenná jednotka a druhá ako kazetová jednotka, pričom obe sa vyznačujú štíhlym, nenápadným dizajnom. Ich „3D prúdenie vzduchu“ kombinuje vertikálne a horizontálne automatické otáčanie, takže prúd chladného/teplého vzduchu cirkuluje aj do všetkých kútov väčších miestností.
Klimatizácia priestorov prostredníctvom podstropných jednotiek
Elegantné podstropné jednotky Euroraster Daikin sú vysoko účinné vnútorné jednotky, ktoré sa bez problémov začlenia do stropu a premenia chladiče na účinný a zároveň tichý klimatizačný systém. Poskytujú vysokú úroveň komfortu prostredníctvom spoľahlivej a regulovateľnej klimatizácie. Vďaka integrovanému prívodu čerstvého vzduchu nie je potrebné dodatočné vetranie. Vo všetkých úrovniach budovy bolo nainštalovaných celkovo 82 podstropných jednotiek Euroraster. Z nich 21 umožňuje buď len chladenie, alebo len vykurovanie ako 2-rúrkové jednotky. Ďalších 61 jednotiek možno použiť ako 4-rúrkové jednotky na chladenie aj vykurovanie. Na všetky vnútorné jednotky bol namontovaný kryt Euroraster VRV ako špeciálne riešenie. Integrované invertorové kompresory plynule prispôsobujú otáčky kompresora aktuálnej potrebe. To znamená menej energeticky náročných štartov a zastavení, čo znižuje spotrebu energie až o 30 % a prispieva k stabilnejším teplotám v miestnosti. Koncepcia Daikin bola zvolená v oblasti kancelárskych priestorov ako lacnejšia alternatíva panelového vykurovania, predovšetkým v miestnostiach, kde sú nainštalované mriežkové stropy.

Elegantné podstropné jednotky Euroraster Daikin sú vysoko účinné vnútorné jednotky, ktoré sa bez problémov začlenia do stropu a premenia chladiče na účinný a zároveň tichý klimatizačný systém. © DAIKIN

Kompletné riadenie a automatizácia prostredníctvom vlastného IT
Osobitnou výzvou bola požiadavka na meracie, riadiace a regulačné technológie a IT pre riadenie klimatizačného systému. Bolo potrebné navrhnúť koncepciu chladenia s riadiacou schémou/logikou, ktorá by spĺňala všetky požiadavky súčasného stavu vývoja na úrovni riadiacej techniky. Všetky údaje by sa čítali prostredníctvom BACnet-IP a prevádzkové režimy by boli prepínateľné. Požadovaná hodnota by bola špecifikovaná špecifikáciou napätia. Riadiaca jednotka jednotiek s chladivom bola prestavaná a namontovaná na kazetovú jednotku s chladiacou vodou, aby bolo možné tieto požiadavky realizovať. Okrem ďalších úprav programovania to umožnilo realizáciu požadovanej koncepcie a napokon aj úspešné uvedenie do prevádzky.
Vnútorné jednotky sú pripojené k systému BMS na monitorovanie na mieste pomocou rozhrania Daikin BACnet DMS502A51. Diaľkové ovládače pristupujú k jednotkám prostredníctvom prídavnej dosky s použitím 0-10 V regulátorov.
Rôzni spotrebitelia vyrobenej studenej vody si vyžadujú veľmi rozdielne teploty prietoku v celej budove. Vetracia technika napríklad vyžaduje teplotu prívodu/spätného toku vody 8/14 °C, zatiaľ čo serverové systémy pracujú s teplotou 16/22 °C. Na obrázku je zobrazené káblové diaľkové ovládanie Daikin Madoka. © DAIKIN