Skip to main content

Ohrievanie vody v bazéne prostredníctvom rekuperácie tepla

Cuxhaven, Nemecko

Energeticky účinná klimatizačná technológia v hoteli Strandhotel Duhnen

Známy hotel Strandhotel Duhnen v severomorskom letovisku Cuxhaven ubytováva hostí už 125 rokov. Dnes hotel priamo pri národnom parku Wattenmeer a priľahlý hotel Aparthotel Kamp s plne vybavenými prázdninovými apartmánmi ponúkajú všetky vymoženosti prázdninového hotela v rodinnej atmosfére. Vedenie hotela pritom myslí nielen na pohodu svojich hostí, ale aj na životné prostredie. Najmodernejšia klimatizačná technika Daikin a technologicky a behaviorálne optimalizované riadenie energie sa starajú nielen o to, aby sa hostia vo všetkých priestoroch hotela cítili príjemne. Integrovaná rekuperácia tepla tiež šetrí značné množstvo energie a ohrieva vodu v hotelovom bazéne.

Vonkajšie priestory hotela Strandhotela Duhnen

Známy hotel Strandhotel Duhnen v severomorskom letovisku Cuxhaven využíva rekuperáciu tepla na ohrev vody v hotelovom bazéne. © Daikin

Rodinný hotel Strandhotel Duhnen na kilometrovej pláži Severného mora v Cuxhavene ponúka všetky služby moderného 4**** zariadenia v 67 priestranných jednolôžkových a dvojlôžkových izbách, šiestich junior suitách, dvoch sky suitách s osobným wellness a 19 dovolenkových apartmánoch. Priestranná wellness zóna s bazénom, ako aj reštaurácia s ponukou regionálnych špecialít, koktail bar a námorná krčma poskytujú hosťom tohto dovolenkového a wellness hotela rozmanitosť a uvoľnenú pohodu.

Energeticky účinná klimatizačná technológia z jedného zdroja

Majitelia hotela využili dlhšie obdobie lockdownov kvôli pandémii koronavírusu, počas ktorého musela byť prevádzka hotela pozastavená, na rekonštrukciu a modernizáciu. Takto bola modernizovaná klimatizačná technológia v izbách pre hostí aj vo verejných priestoroch na prvom poschodí časti budovy z roku 1976, kde sa nachádza recepcia, hotelová hala, raňajková miestnosť, reštaurácia „Four Seasons“, bar Lido a miestnosť na podujatia „Düne“. Rovnako ako v minulosti sa spoločnosť spoľahla na riešenia od spoločnosti Daikin.

Izba vybavená vnútornou jednotkou Daikin
Izba vybavená vnútornou jednotkou Daikin

Príjemná klíma zaručená. Odteraz budú hostia počas svojho pobytu v hoteli Strandhotel využívať najmodernejšiu klimatizačnú technológiu v izbách. © Daikin

„Náš hotel si veľmi potrpí na kvalitu a pomer ceny a výkonu musí byť pre nás správny. Keďže sme boli doteraz veľmi spokojní so systémami Daikin, iný koncept pre nás neprichádzal do úvahy. Vysoký štandard, dobrá povesť a široká distribúcia spoločnosti Daikin poskytujú potrebnú dôveru v spoľahlivosť technológie,“ vysvetľuje Kristian Kamp, konateľ a majiteľ hotela Strandhotel Duhnen, a dodáva: „Modernizácia klimatizačnej technológie sa pre nás zamerala na energetickú účinnosť. To preto, že náš hotel bol už v minulosti ocenený zlatou medailou „DEHOGA Umweltchecks“ za udržateľný a ekologicky uvedomelý koncept podnikania. V rámci iniciatívy „Green Travel“ sa náš hotel odporúča záujemcom so „zeleným palcom“.“ Aby sa tieto požiadavky na novú klimatizačnú technológiu dobre realizovali, Kamp prizval na palubu majstra chladiarenského inžinierstva Leifa-Arne Tegta zo spoločnosti Fritz Kälte-Technik a Pascala Sansena, technického konzultanta spoločnosti Daikin Airconditioning Germany GmbH.

„Veľmi ma potešilo, že sa ku mne pripojili Kristian Kamp a Leif-Arne Tegt, aby sme spoločne dokončili tento projekt. Naším cieľom v spoločnosti Daikin je čo najlepšie plniť požiadavky špecializovaných spoločností a zákazníkov – najmä pokiaľ ide o témy znižovania emisií CO2 a energetickej účinnosti. Nebojíme sa používať zložité technológie a robiť zložité úvahy, aby sme systém naplánovali a zrealizovali čo najlepšie. Pre mňa osobne je spoločné hľadanie efektívnych riešení vždy vzrušujúcim zážitkom,“ vysvetľuje Pascal Sansen.

Projekt sa realizoval v dvoch etapách. Po prvom lockdowne v roku 2020 sa pozornosť sústredila na modernizáciu a vybavenie izieb pre hostí modernou klimatizáciou. Druhým krokom bolo zlepšenie klimatického komfortu vo verejne prístupných priestoroch pre hostí na prvom poschodí. V porovnaní s predchádzajúcim systémom tu bolo potrebné vykonať niektoré optimalizácie regulácie a prúdenia. Hlavným dôvodom rozhodnutia o modernizácii a prechodu na tepelné čerpadlo Daikin voda-vzduch s rekuperáciou tepla však bolo potenciálne využitie vzniknutého odpadového tepla na ohrev hotelového bazéna a teplej pitnej vody.

Základné informácie

Typ nehnuteľnosti4**** hotel s apartmánovým domom
Zariadenie hotela75 hotelových izieb, 19 prázdninových apartmánov, kúpeľné a wellness centrum/plavecký bazén, reštaurácia, bar, hala, raňajková miestnosť, bistro
Rok výstavbyPríslušná časť budovy pochádza z roku 1976 a zahŕňa hotelovú halu, reštauráciu, funkčnú miestnosť, „Lido bar“, raňajkovú miestnosť, ako aj recepciu s celkovou rozlohou približne 450 m2. Modernizáciou prešla v roku 2021.
Technické vybavenie

Nové vybavenie vo verejných priestoroch:

  • 1 vodou chladený systém VRV IV+ s rekuperáciou tepla (RWEYQ22T9) s chladiacim výkonom 61,5 kW a vykurovacím výkonom približne 74 kW

  • 10 kazetových vnútorných jednotiek (1x FXZQ 32; 5x FXZQ 40; 1x FXZQ 50; 3x FXFQ 50)

  • Vetracia súprava v raňajkovej miestnosti: Súprava na modernizáciu komunikačnej skrinky EKEQMCBA a expanzného ventilu EKEXV100

Nové zariadenie v izbách pre hostí:

  • 3 kompaktné vonkajšie jednotky Mini-VRV (RXYSQ) v 2 veľkostiach s výkonom 5 a 8 hp

  • celkom 46 vnútorných jednotiek FXAQ15 a FXAQ20 na jednoduchú modernizáciu

  • Rozhrania KNX (KlicDI.VRV) na ovládanie prostredníctvom systému automatizácie budovy

Inventárne jednotky:

  • 2 vnútorné jednotky Daikin FDXS50 v Sky suitách (2016)

  • Multisplit vonkajšia jednotka 3MXS80

  • Sky-Air simultánny split RZQG71 s 2 kazetovými jednotkami FCQG35 (2016)

Modernizovaná klimatizácia

Hotel Strandhotel Duhnen bol počas 125 rokov svojej existencie opakovane prestavovaný. Dnes hotel pozostáva z troch rôznych komplexov budov, ktoré boli postavené, rozšírené a opakovane modernizované v niekoľkých stavebných etapách. Rodinný šarm a klasická atmosféra hotela sa vždy zachovali – aj počas súčasnej modernizácie.

Hotelová hala, konferenčná zóna a reštaurácia boli predtým klimatizované tromi multi-split systémami Daikin 4MKS90D, každý s dvoma vnútornými jednotkami FCQ60B a jednou vnútornou jednotkou FCQ35B, ktoré boli postavené v roku 2005. Raňajková miestnosť bola predtým chladená kondenzačnou jednotkou od iného výrobcu, pričom vetračný klimatizačný systém miestnosti bol trvalo v prevádzke s čiastočným zaťažením. Okrem toho všetky systémy v minulosti vypúšťali do vonkajšieho vzduchu nevyužité teplo. To sa teraz malo zmeniť.

Tepelné čerpadlo orientované na budúcnosť s rekuperáciou tepla

S cieľom poskytnúť hosťom dokonalý komfort a zároveň optimalizovať náklady a zabezpečiť plynulú prevádzku a plnú kontrolu nad použitou technológiou si majitelia hotela želali moderný, energeticky účinný a tichý systém s kvalitným spracovaním, ktorý by odstránil nedostatky starnúceho zariadenia.

Spoločnosť Fritz Kälte-Technik, ktorá je už roky zodpovedná za realizáciu klimatizácie v hoteli Strandhotel Duhnen, sa zapojila do procesu plánovania už v počiatočnej fáze a v spolupráci s Pascalom Sansenom zo spoločnosti Daikin, odborníkom na energetickú účinnosť Stephanom Goedekem, ktorý v hoteli pracuje od roku 2014, a vykurovacím technikom hotela Strandhotel Andreasom Kratzmannom zo spoločnosti G. Kratzmann GmbH navrhla celkový systém pozostávajúci z inovatívnych klimatizačných riešení výlučne od spoločnosti Daikin. Napríklad verejné priestory pre hostí na prízemí teraz využívajú moderné tepelné čerpadlo VRV IV+ s rekuperáciou tepla typu voda-vzduch na súčasné vykurovanie a chladenie. Zariadenie Daikin VRV IV+ s rekuperáciou tepla poskytuje chladiaci výkon 61,5 kW a v hoteli Strandhotel Duhnen klimatizuje prevádzkovú plochu s rozlohou približne 450 – 500 m2. Ako kompletné riešenie s integrovanou rekuperáciou tepla spĺňa všetky požiadavky na centrálne riadenú reguláciu klímy v budovách: presnú reguláciu teploty, vetranie, ohrev teplej vody a navyše na požiadanie integráciu vetracích jednotiek a teplovzdušných clôn pri dverách. Vďaka integrovanej rekuperácii tepla a technológii VRT (variabilná teplota chladiva) ponúka nový systém Daikin vynikajúce hodnoty účinnosti a najvyšší možný komfort.

Odpadové teplo, ktoré vzniká pri chladení miestnosti, ohrieva bazén

Zvláštnosťou použitia systému VRV IV+ s rekuperáciou tepla v hoteli Strandhotel Duhnen je, že približne 72 kW odpadového tepla, ktoré vzniká počas chladenia, sa nevypúšťa jednoducho do vonkajšieho vzduchu, ako to bolo predtým, ale využíva sa na ohrev vlastného hotelového bazéna a na predohrev úžitkovej vody v celej hotelovej časti hlavnej budovy. Obe tieto oblasti sa predtým ohrievali konvenčne pomocou fosílnej energie, ale teraz už nevznikajú dodatočné náklady na energiu. Bazénová voda prechádza cez výmenník tepla, a tak sa ohrieva na približne 30 stupňov. To umožňuje ušetriť viac ako 17 % v porovnaní s bežným ohrevom bazéna. Teplo zostáva 100 % v procese budovy bez integrácie vonkajšieho vzduchu. Ďalšia výhoda: rekuperácia tepla je tichá a nie sú potrebné žiadne dochladzovače.

Inovatívna technológia Daikin VRV IV+ s rekuperáciou tepla žiari hodnotou SCOP 11,4. Hodnota SCOP (sezónny koeficient výkonu) opisuje energetickú účinnosť a hospodárnosť tepelných čerpadiel a predstavuje pomer tepla vyrobeného tepelným čerpadlom k pohonnej energii (elektrine), ktorá je na to potrebná. Hodnoty 3 – 5 sa považujú za veľmi dobré. Čím je táto hodnota vyššia, tým účinnejšie systém pracuje, čo sa odráža na spotrebe energie. Okrem toho je vonkajšia jednotka Daikin VRV IV+ s rekuperáciou tepla naplnená recyklovaným chladivom –

čo je dôležitý míľnik na ceste k CO2 neutrálnej budúcnosti. Spoločnosť Daikin používa recyklované chladivo s chladivom R-410A vo všetkých systémoch VRV vyrábaných a predávaných v Európe od novembra 2020 v rámci svojho programu obehového hospodárstva s názvom „L∞P by Daikin“.

Tepelné čerpadlo Daikin VRV5

Tepelné čerpadlá Daikin VRV IV používané v hoteli sú mimoriadne šetrné k životnému prostrediu. Vďaka programu obehového hospodárstva L∞P by Daikin sa používa recyklované chladivo. © Daikin

Využívanie odpadového tepla ako náročná úloha

Leif-Arne Tegt, majiteľ spoločnosti Fritz Kälte-Technik, pracoval s výrobkami Daikin pravidelne už od svojich začiatkov a po prevzatí podniku v posledných rokoch úspešne rozšíril spoluprácu so spoločnosťou Daikin. Osobitná výzva projektu pre neho spočívala v požadovanej efektívnosti využívania zdrojov pripojením na vykurovací systém na využitie odpadového tepla v bazéne. „Využívanie odpadového tepla zo zariadenia na vykurovanie vlastného bazéna si vyžadovalo pripojenie na vodnej strane. To bolo pre nás ako spoločnosť vyrábajúcu chladiace zariadenia trochu náročné. Ale v spolupráci s Pascalom Sansenom zo spoločnosti Daikin, energetickým poradcom Stephanom Goedekem a vykurovacím technikom Andreasom Kratzmannom sa nám tu podarilo vyvinúť veľmi dobrý koncept. Pri takýchto komplexných požiadavkách na cieľavedomé riešenie je obzvlášť dôležitá profesionálna súčinnosť profesií.“

Vyhrievaný vnútorný bazén

Požiadavka zákazníka ohrievať vnútorný bazén rekuperáciou tepla bola úspešne splnená. © Daikin

Elegantný vzhľad a technická dokonalosť vo verejných izbách pre hostí

Okrem tepelného čerpadla voda-vzduch s rekuperáciou tepla pozostáva nový klimatizačný systém v hoteli Strandhotel Duhnen z 10 kazetových vnútorných jednotiek namontovaných v podhľadoch vo vstupnej hale, ako aj v reštaurácii, konferenčných miestnostiach a hotelovom bare a z vetracej súpravy na vetranie v raňajkovej miestnosti. Vnútorné jednotky môžu bez problémov chladiť alebo vykurovať miestnosti s výškou stropu do 3,50 m. Kazetové vnútorné jednotky obsahujú aj vysoko účinné filtre, ktoré odstraňujú prachové častice zo vzduchu, čím zaručujú vysokú kvalitu vzduchu.

Počas modernizácie sa vykonali aj prípravy na inštaláciu vetracích súprav pre systémy, ktoré sa majú v budúcnosti ešte modernizovať, a to vo vstupnej hale, reštaurácii, zázemí, barovej časti, ďalšej konferenčnej miestnosti a troch miestnostiach pre zamestnancov.

kanálová jednotka

Okrem izieb pre hostí sa klimatizačná technológia obnovila aj vo verejných priestoroch, napríklad v hotelovej reštaurácii. © Daikin

Výkonný systém Mini VRV na klimatizáciu izieb pre hostí

Okrem jednotky VRV IV+ s rekuperáciou tepla boli na streche hotela umiestnené tri kompaktné vonkajšie jednotky Mini VRV, ktoré zabezpečujú klimatizáciu izieb pre hostí. Identická jednotka Mini VRV už bola nainštalovaná a uvedená do prevádzky pre 11-izbové krídlo počas prvého lockdownu v roku 2020. Ako celkové riešenie poskytujú energeticky účinné tepelné čerpadlá vzduch-vzduch s technológiou VRV IV+ každé z nich až 33,5 kW chladiaceho výkonu a až 37,5 kW vykurovacieho výkonu pri výške len 823 milimetrov a inštalačnej ploche menšej ako 0,5 m2. Tým sa znižujú vynaložené náklady na energiu aj emisie CO2. Každá vonkajšia jednotka Mini VRV môže byť pripojená až k
64 vnútorným jednotkám a riadená samostatne.

Vonkajšia jednotka Mini VRV
Vonkajšia jednotka Mini VRV

Vonkajšie jednotky VRV na klimatizáciu hotelových izieb sú umiestnené na streche hotela. © Daikin

Centrálne riadenie energie

Na efektívne riadenie spotreby energie je samozrejme možné centrálne riadenie a monitorovanie celého systému. Všetky klimatizačné jednotky boli integrované do automatizačného systému hotela Strandhotel Duhnen prostredníctvom existujúceho systému riadenia budovy KNX. Aj týmto spôsobom možno dosiahnuť ďalšie výrazné úspory energie.

Štátna podpora v rámci spolkovej podpory pre efektívne budovy (BEG)

O financovanie projektu sa požiadalo zo Spolkového úradu pre hospodárstvo a kontrolu exportu (BAFA) v rámci Spolkovej podpory pre efektívne budovy (BEG). Energetický konzultant Stephan Goedeke, majiteľ inžinierskej a znaleckej firmy pre energetické poradenstvo, bol v procese podávania žiadosti konzultovaný ako schválený expert na energetickú účinnosť nebytových budov pre programy financovania DENA, KfW a BAFA. Dotácia na energeticky účinné tepelné čerpadlá vzduch-vzduch Daikin bola schválená ako tzv. individuálne opatrenie (BEG EM). Na tepelné čerpadlá, ako je napríklad Daikin VRV, je možné získať základnú dotáciu od BEG vo výške 35 %.

Modernizácia klimatizačnej technológie v hoteli Strandhotel Duhnen bola realizovaná v priebehu šiestich týždňov a dokončená včas do konca jarného lockdownu v roku 2021.

Súvisiace články

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?