Skip to main content

Zabezpečenie chladenia pre projekt LHC s vysokou svietivosťou v CERN-e

Meyrin, Švajčiarsko

Daikin nedávno dodala 8 vodou chladených chladičov CERN-u na zabezpečenie chladenia pre projekt LHC (Large Hadron Collider – veľký hadrónový urýchľovač) s vysokou svietivosťou.

Cieľom projektu LHC s vysokou svietivosťou je zvýšiť výkon LHC, aby sa zvýšil potenciál objavov po roku 2029. Cieľom projektu je zvýšiť integrovanú svietivosť desaťnásobne nad projektovanú hodnotu LHC. To umožní zhromažďovanie väčšieho množstva údajov a pozorovanie vzácnych procesov, keďže vďaka zvýšeniu svietivosti bude LHC výkonnejší.

Inštalované produkty

4x EWWH-VZ

4x EWWS-J

Celkový chladiaci výkon: 3,8 MW

O projekte

Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) je najvýkonnejší urýchľovač častíc, aký bol kedy postavený. Urýchľovač sa nachádza v tuneli 100 metrov pod zemou v Európskom laboratóriu pre fyziku častíc CERN na francúzsko-švajčiarskych hraniciach neďaleko Ženevy vo Švajčiarsku. Urýchľovač s dĺžku 27 km sa používa na urýchlenie zväzkov častíc na vysoké energie pred ich vzájomnou zrážkou. Tento proces poskytuje fyzikom informácie o tom, ako častice interagujú, a umožňuje pochopiť základné zákony prírody.

Na zvýšenie výkonu urýchľovača sa zvýši svietivosť. Svietivosť je dôležitým ukazovateľom výkonu urýchľovača. Je úmerná počtu zrážok, ku ktorým dôjde za určitý čas, a umožňuje pri experimentoch získať viac údajov.

Viac informácií o projekte

Väčší výkon znamená viac údajov, ale znamená to aj viac tepla, ktoré je potrebné odvádzať, aby sa zabezpečila spoľahlivosť zariadení používaných pri experimentoch.

To je účel dodávaných vodou chladených skrutkových invertorových chladičov. Zabezpečujú chladenie, ktoré sa bude používať na odvádzanie tepla generovaného zvýšenou svietivosťou veľkého hadrónového urýchľovača.

Okrem chladenia vo veľkom rozsahu a presnosti z hľadiska regulácie teploty si projekt vyžadoval aj:

 • absolútnu spoľahlivosť;
 • energeticky účinné riešenia, najmä vzhľadom na nárast cien energie, ktorému svet v súčasnosti čelí a
 • dodržiavanie predpisov a cieľov environmentálnej udržateľnosti.

O riešení poskytovanom spoločnosťou Daikin

Vodou chladené skrutkové jednotky Daikin s chladivami s nízkym GWP spĺňajú všetky tieto požiadavky. Série Daikin VZ a J dokonale spĺňali potreby CERN-u vďaka vlastnej technológii jednoskrutkových kompresorov Daikin, ktorá zaručuje výnimočne vysokú úroveň účinnosti.

Okrem energetickej účinnosti sa riešil aj aspekt vplyvu na životné prostredie použitím jednotiek, ktoré používali chladivá HFO R-1234ze a R-513A, obe s nízkymi hodnotami GWP (potenciál látky spôsobovať globálne otepľovanie).

Novo prepracovaný jednoskrutkový kompresor Daikin sa vyznačuje vynikajúcim výkonom pri kompaktných rozmeroch. To sa dosiahlo vďaka novému profilu skrutky, ktorý umožňuje dokonalú optimalizáciu kompresora na prevádzku s chladivami s nízkou hodnotou GWP.

Jednoskrutkový kompresor tiež pomohol zvýšiť spoľahlivosť systému HVAC.

Daikin má vedúce postavenie v oblasti chladičov s jednoskrutkovým kompresorom, ktoré sa za posledných 20 rokov inštalovali po celom svete.

Skrutkový kompresor Daikin je známy svojou účinnosťou. Na rozdiel od štandardných skrutkových kompresorov využíva jednu hlavnú skrutku, ktorá sa spája s dvoma hviezdicovými rotormi a vytvára objemovo zhodný kompresný cyklus. Vďaka hlavnému rotoru, ktorý je vyvážený v radiálnom aj axiálnom smere, je ložisko kompresora mimoriadne spoľahlivé. Preto môže byť jeho životnosť oveľa dlhšia ako pri iných skrutkových kompresoroch. Okrem toho má len tri pohyblivé časti, čo minimalizuje možnosť poruchy a znižuje náklady na prevádzku.

Zistite viac

Naše ďalšie príklady

 • O ekologickom prechode, dekarbonizácii a systémoch HVAC

  Modulárne riešenie systému chladičov pre kancelársku budovu

 • Prestavba starého systému R-22

  Prestavba starého systému R-22 na systém VRV 5 série S s chladivom R32
 • O ekologickom prechode, dekarbonizácii a systémoch HVAC

  Riešenie s diaľkovým chladením pre celú novú štvrť v Miláne

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?