Skip to main content

VRV 5 dekarbonizuje Univerzitu v Lincolne

Lincolnova univerzita, Spojené kráľovstvo

Dekarbonizácia budov: Univerzita postúpila na technológiu VRV 5 na zabezpečenie komfortu HVAC otestovaného pre budúcnosť

Univerzita v Lincolne stanovuje nové štandardy v oblasti udržateľného riadenia budov inštaláciou nového klimatizačného systému Daikin VRV 5 s rekuperáciou tepla s chladivom R32 v administratívnej budove a budove služieb One Campus Way v študentskom kampuse.

Nový systém v sebe spája nielen väčší komfort a účinnosť, ale zdôrazňuje aj záväzok univerzity zlepšovať životné prostredie a je významným krokom smerom k jej cieľom dosiahnuť čistú nulu.

Daikin VRV 5 je významným krokom smerom k dekarbonizácii sektora HVAC, ktorý spája technické vylepšenia s chladivom s výrazne zníženým GWP. V porovnaní so súčasným trhovým štandardom VRF založeným na chladive R410A znižuje chladivo R32 GWP o 71 %, ľahšie sa recykluje a opätovne používa – a používa menší priemer potrubia

Vedúci technického oddelenia univerzity Jason Devlin – sám skúsený technik v oblasti chladenia a vykurovania – hovorí: „Nechcel som zabezpečiť budúcnosť budovy tým, že systém jednoducho vymením za iný systém R410A.“

Rýchla inštalácia

Nový systém inštalovala v priebehu troch týždňov počas letných prázdnin univerzity spoločnosť Airco Refrigeration and Air Conditioning, celonárodný špecialista a partner Daikin D1+ so sídlom v Hulle.

V budove sídlia tri administratívne oddelenia – jedno na prízemí a dve na poschodí – väčšinou v otvorených kanceláriách, ale s niekoľkými oddelenými miestnosťami.

Flexibilný, energeticky účinný komfort

Celkovú záťaž 33,5 kW zabezpečuje jeden vonkajší systém pozostávajúci z primárnej jednotky s výkonom 8 hp a sekundárnej jednotky s výkonom 5 hp. Vďaka tomuto usporiadaniu sú prevádzkové náklady úspornejšie, pretože sekundárna jednotka pracuje len v čase plnej záťaže pri chladení alebo vykurovaní a zároveň umožňuje nepretržité vykurovanie počas odmrazovania, čím sa maximalizuje komfort za každých okolností.

bg-image

„Niektorí študenti môžu mať obavy z klímy, preto je pre nás ako dôležité ukázať, že nám záleží na životnom prostredí a že inštalujeme energeticky najúčinnejšie zariadenia, aké môžeme získať.“

Jason Devlin, technický riaditeľ, Univerzita v Lincolne

Požiadavky na projekt

Klimatizácia
Teplovzdušná clona
Čistenie vzduchu
Ovládať
Vykurovanie
Teplá voda
Chladenie
Vetranie

Rok inštalácie

2023

Nainštalované systémy

  • VRV 5
  • Úplne ploché kazetové jednotky
  • Kazetové jednotky s kruhovým výfukom
  • i-Touch Manager
  • VAM s rekuperáciou tepla
  • Ovládače Madoka

Otvorené kancelárske priestory sú obsluhované kazetovými jednotky s kruhovým výfukom so štyrmi výkonmi, ktorých veľkosť zodpovedá veľkostiam miestností a ich obsadeniu. Dve menšie kancelárie majú úplne ploché kazetové jednotky, zatiaľ čo zasadacia miestnosť a ďalšia malá kancelária majú nástenné jednotky. Vnútorné jednotky sú špeciálne navrhnuté jednotky pre R32, ktoré zabezpečujú nízku hlučnosť a maximálnu účinnosť.

Centrálne ovládanie

Vnútorné jednotky sú individuálne ovládané káblovými ovládačmi Daikin Madoka. Celkové riadenie systému sa zabezpečuje prostredníctvom systému Daikin mini BMS, ktorý pozostáva z ovládača Daikin Intelligent Touch Manager a brány BACnet.

Maximálna spoľahlivosť

Systémy Daikin VRV 5 využívajú okrem výhod R32 pre udržateľnosť aj technológiu Shîrudo, ktorá zabezpečuje bezpečné používanie chladiva. Jeho rozdeľovače BS – ktoré umožňujú trojrúrkovému systému DX dodávať vykurovanie a chladenie súčasne do rôznych vetiev – boli špeciálne navrhnuté pre R32 a majú z výroby nainštalované automatické uzatváracie ventily pre každú vetvu, aby sa zabránilo strate chladiva, čo poskytuje všetkým zúčastneným stranám úplnú istotu.

Pýtali sa nás na možnosť udržateľnejšieho systému R32 – a my sme odpovedali: „Daikin to dokáže.“ - Rob Murray, Airco

Jason Devlin hovorí, že zamestnanci sú s novým systémom spokojní. „Ale predpokladám, že si ten rozdiel nevšimnú. Máme vlastné zásady tepelného komfortu: teplo do 20˚C, chlad do 23˚C, takže pre nich zostalo všetko rovnaké. Neboli zaznamenané žiadne sťažnosti – a nový systém je oveľa tichší. Všetci sú spokojní, pretože spolu s VRV sme namontovali aj vetracie jednotky VAM s rekuperáciou tepla, takže tam máme aj prívod a odvod vzduchu, aby bol systém všestranne lepší.“

Jednotky VAM sú dimenzované na 350 m3/h s hlučnosťou len 51 dB. Aspekt rekuperácie tepla v systémoch VRV a VAM zlepšuje celkový výkon a znižuje prevádzkové náklady využitím odchádzajúcej odpadovej energie na temperovanie prichádzajúceho chladiva a prúdenia vzduchu.

Plánovanie

Systém VRV 5 pracuje s chladivom R32 s nízkym GWP, ktoré sa dá recyklovať a opätovne použiť. Znížené požiadavky na potrubie zabezpečujú rýchlu a jednoduchú inštaláciu.

Bežná budova

Káblové ovládače Daikin Madoka umožňujú nezávislé ovládanie klímy podľa preferencií používateľa a v súlade s využitím priestoru.

Komplex budov

Pokročilá kazetová jednotka s kruhovým výfukom Daikin s technológiami snímania a riadenia prúdenia vzduchu sa dostane do každého kúta kancelárie a poskytuje vyšší komfort a účinnosť.

Súvisiace články

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?