Skip to main content

Prestavba starého systému R-22

Prvý systém Daikin VRV 5 série S s chladivom R-32 v Nemecku v spoločnosti Abele Optik.

Able Optik s modulom VRV 5 série S

Pobočka spoločnosti Abele Optik na ulici Kaiserstraße v Lampertheime medzi Mannheimom a Wormsom je jedným z prvých zákazníkov v Nemecku, ktorý už čoskoro vyskúšajú nový systém Daikin VRV 5 série S s chladivom R-32 s nižšou hodnotou GWP. Pokročilý systém Daikin VRV 5 je význačný nie len diskrétnym a priestor-šetriacim dizajnom, ale tiež technológiami integrovanými vo výrobe, ktoré podporujú vysokú úroveň flexibility na klimatizovanie priestorov s plochou väčšou než 10 m2.

Abele Optik, ako jedna z najväčších optík v Nemecku so 76 pobočkami po celej krajine, spolupracuje mnoho rokov so spoločnosťou Daikin. Súčasťou jej plánov modernizácie je vybaviť všetky pobočky systémom Daikin VRV 5.

Tím Lampertheimskej pobočky Abele Optik dáva odporúčania svojim zákazníkom o všetkých aspektoch „dobrého zraku“ od roku 1997. Odborníci trpezlivo radia svojim zákazníkom, či už ide o dioptrické okuliare, slnečné okuliare alebo kontaktné šošovky. Inovatívna technológia tepelného čerpadla ponúka príjemnú vnútornú klímu a zákazníci sa pri návšteve pobočky cítia komfortne. Predajňa je umiestnená v starej budove ešte z povojnového obdobia a pozostáva z predajnej plochy asi 200 m2, ako aj miestností pre zamestnancov a dielne.

Inovatívna technológia tepelného čerpadla po modernizácii

Interiér Able optik

Starý klimatizačný systém pozostával z dvoch 6 kW Daikin split systémov s kazetovým jednotkami ešte z roku 1998. Porucha starého systému predstavovala ideálnu príležitosť na jeho inováciu, vysvetľuje Nicolas Abele-Schraut, riaditeľ a majiteľ reťazca optík.

„Keďže vo veľmi blízkej budúcnosti chceme modernizovať naše pobočky, je pre nás dôležité spoľahnúť sa na udržateľnú klimatizačnú technológiu, ktorá šetrí životné prostredie“, vysvetľuje Klaus Treutlein, osoba zodpovedná za interiérový dizajn v spoločnosti Abele Optik.

„Po prvé, azda najdôležitejším faktorom je pre nás vysoko zvýšená účinnosť a po druhé, technológia musí bezproblémovo zapadať do nášho nového dizajnového konceptu predajne.“

S udržateľnou klimatizačnou technológiou sa chce Abele Optik zbaviť závislosti od fosílnych palív. Je tiež dôležité, že systém je možné rozšíriť spolu s chystaným programom rekonštrukcií. Udržanie nízkej hlučnosti je kľúčové, keďže pobočka sa nachádza v centre mesta.

Napokon, Abele Optik očakáva vysokú úroveň prevádzkovej spoľahlivosti, čo je niečo na čo si spoločnosť zvykla za mnohé roky spolupráce so spoločnosťami Daikin a Kälte- und Klimatechnik Groß GmbH z Rödelsee blízko Würzburgu. Spoločnosť Groß vykonávala servis vo všetkých pobočkách Abele Optik v celom Nemecku viac než 20 rokov.

Výmena tepelných čerpadiel s R-22

Ako je to v aj prípade Able optik, väčšina existujúcich systémov, starších ako 20 rokov, stále používa chladivo R-22. Kvôli škodlivým účinkom na ozónovú vrstvu už viac nie je povolené používanie chladiva R-22 v nových zariadeniach. Od roku 2015 zákon EÚ tiež zakazuje opravy chladiaceho okruhu alebo dopĺňanie. Aby sa predišlo neplánovanému prestoju systému, je jeho proaktívna výmena najlepším riešením, ktoré súčasne zníži tiež vaše účty za energiu o viac než 50%!

Prvý systém Daikin VRV 5 s chladivom R-32 v Nemecku

Ďalším dôležitým faktorom podporujúcim výber systému VRV 5 bol jeho kompaktný dizajn, pretože vonkajšia jednotka sa z kvôli nedostatku priestoru musela nainštalovať na strieške predajne. Maximálna výška jednotky bola obmedzená na jeden meter, aby sa predišlo zasahovaniu do vysokého okna na poschodí vyššie. Rozhodnutie padlo na inštaláciu novej kompaktnej vonkajšej jednotky Daikin Mini VRV R-32 (V x Š x H: 870 x 1 100 x 460 mm), v kombinácii s dvoma podstropnými kazetovými jednotkami s kruhovým výfukom Daikin, ktoré budú slúžiť na predajnej ploche.

Systém VRV 5 sa používa ako jednozdrojový vykurovací systém a na klimatizáciu predajných plôch. V novembri 2020 bola predajňa Abele Optik v Lampertheime prvým zákazníkom v Nemecku, ktorý si nainštaloval nový systém VRV 5. Súčasný výkon nového systému je niečo pod 13 kW, ale počas rekonštrukcie sa ďalej rozšíri. S porovnateľným systémovým výkonom ponúka nový systém VRV 5 série S zníženie hladiny akustického tlaku a zvýšenie účinnosti až o 12 %, v porovnaní s momentálne dostupnými podobnými systémami s chladivom R-410A, – a o 50% vyššiu než pri predchádzajúcom systéme s R-22.

Spoľahlivosť vďaka technológii Shîrudo

Vďaka technológii Shîrudo sú všetky potrebné opatrenia na prevádzku s chladivom R-32 A2L integrované vo výrobe, čo poskytuje flexibilitu pri dodaní klimatizácie v menších priestoroch bez potreby vykonania ďalších opatrení na mieste inštalácie.

Opatrenia zahŕňajú snímače netesností, ktoré sú nainštalované do vnútorných jednotiek, a v prípade, že dôjde k nepravdepodobnému úniku chladiva, dôjde k jeho okamžitej detekcii. Diaľkové ovládanie Madoka potom okamžite vyšle vizuálnu a zvukovú signalizáciu, upozorní všetky osoby prítomné v miestnosti a spustí automatickú regeneráciu chladiva na jeho bezpečné zadržanie. Prevádzka systému sa môže obnoviť len po opravení úniku odborníkom.

Tieto bezpečnostné opatrenia, v súlade s normou IEC 60335-2-40 (vyd. 6), podporujú vysokú úroveň flexibility v priestoroch klimatizovaných chladivom R-32. Pri bežnej inštalácii s objemom chladiva 6,4 kg je možné priestory do 10 m² klimatizovať systémom VRV 5. Bez týchto opatrení, integrovaných vo výrobe, by musela byť minimálna veľkosť miestnosti 26,5 m2! Daikin má preto pre svojich zákazníkov s menšími komerčnými priestormi, ktorí chcú celoročný balík bez starostlivosti, unikátnu ponuku.

Chladivo s nižšou hodnotou GWP a nižšími emisiami CO₂

Daikin systém VRV 5 bol špeciálne vyvinutý na používanie s chladivom R-32 a je celý o spoľahlivej technológii a ekologickej udržateľnosti. Chladivo R-32 má potenciál spôsobovať globálne otepľovanie (GWP) 675 s potenciálom tvorenia skleníkových plynov o 68% nižším než komerčne dostupné chladivo R-410A s GWP 2 088. Medzi ďalšie environmentálne výhody chladiva R-32 patrí 10% zníženie náplne chladiva a ako čisté chladivo, je jeho manipulácia a recyklácie bezproblémová.

Naviac je systém o 12% účinnejší než predchádzajúca generácia, čím znižuje nepriame emisie CO2.

Daikin systém VRV 5 plne spĺňa očakávania spoločnosti Abele Optik o udržateľnom, progresívnom a účinnom klimatizačnom riešení. S touto sériou Daikin znova potvrdzuje svoje poslanie vytvoriť udržateľnú budúcnosť znížením dopadu spotreby energie a chladív systému na životné prostredie.

Zákazníci si môžu vybrať udržateľné riešenie z kompletného sortimentu komerčných produktov Daikin buď výberom produktov s chladivom R-32 a nižšou hodnotou GWP, alebo výberom produktov L∞P Daikin, ktoré podporujú program obehového hospodárstva Daikin pre chladivá využívaním recyklovaného chladiva v nových jednotkách.

Viac informácií nájdete na stránke https://www.daikin.eu/vrv5

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?