Skip to main content

Premenlivé množstvo chladiva

Vyvinuté nami, duplikované mnohými.

S technológiou premenlivého množstva chladiva (VRV) pokračuje Daikin ako líder na trhu v ponuke účinných a komfortných riešení zmeny klímy.

VRV – začiatok novej éry energetickej účinnosti

Keď v roku 1982 uviedol Daikin na trh klimatizačný systém VRV*, predstavil prvé svetové použitie riadenia premenlivého množstva chladiva. Variabilný prietok chladiva, tiež označovaný ako VRF (Variable refrigerant flow), je technológia, ktorá cirkuluje len minimálne množstvo chladiva potrebného počas jednej doby vykurovania alebo chladenia. Tento mechanizmus predstavil používateľom príležitosť samostatne ovládať niekoľko klimatizačných zón naraz.

*VRV je ochranná známka spoločnosti Daikin Industries, Ltd.

VRV 1982

VRV oproti VRF

VRV (Variable Refrigerant Volume) a VRF (Variable Refrigerant Flow) sú dva rôzne výrazy rovnakej technológie. VRV je ochranná známka spoločnosti Daikin Industries, Ltd. preto ju ostatné spoločnosti, ktoré kopírujú túto technológiu, nazývajú VRF.

Ako funguje VRV?

VRV je technológia, ktorá striedavo používa množstvo chladiva v systéme, aby splnila presné požiadavky budovy. Systém dokáže udržovať nastavené teploty len s minimálnym množstvom energie a automaticky sa vypne, keď zistí, že sa v miestnosti nenachádzajú žiadne osoby. Tento unikátny mechanizmus je z dlhodobého hľadiska udržateľnejší, keďže používatelia šetria na nákladoch za energiu a zároveň znižujú vypúšťanie uhlíkových emisií zo systému.

Systém VRV funguje podobne ako Multi-Split systém a ku 1 vonkajšej jednotke je možné pripojiť až 64 vnútorných jednotiek. Každá vnútorná jednotka zistí svoj potrebný výkon na základe aktuálne vnútornej teploty a požadovanej teploty z diaľkového ovládania (nastavená teplota).

Celková požiadavka od všetkých vnútorných jednotiek určí ako vonkajšia jednotka podľa toho upraví množstvo chladiva a teplotu. Kompresor s invertorom pokračuje v šetrení veľkého množstva energie počas prevádzky VRV len poskytovaním požadovaného chladenia alebo vykurovania.

bg-image

Evolúcia VRV

Od uvedenia nášho prvého systému VRV sme neustále pridávali nové funkcie, aby sme naplnili požiadavky stále sa rozvíjajúceho sa trhu. Neustále zlepšujeme náš systém VRV, od vyšších výkonov po začleňovanie väčšieho množstva rekuperačných technológií, aby sme dosiahli najlepší komfort, účinnosť a spoľahlivosť.

Priekopník v odvetví HVAC

Prečítajte si o histórii VRV a zistite ako pokračuje v ovplyvňovaní budúcnosti odvetvia HVAC-R.

1982

Začiatok novej éry

Daikin vyvinul VRV: celosvetovo prvú klimatizačnú jednotku Multi-Split pre komerčné budovy. Pred príchodom VRV sa individuálne ovládanie zón pre klimatizačný systém považovalo za veľký problém. Uvedenie VRV na trh výrazne zmenilo očakávania od klimatizačných jednotiek určených pre komerčné budovy.

variabilný prietok chladiva

1987

Uvedenie VRV na trh v Európe

1990

Flexibilná vonkajšia jednotka

Daikin vyvinul vodou chladenú klimatizačnú jednotku VRV. Táto jednotka je ideálnou alternatívou, keď nie je možné použiť vzduchom chladené jednotky VRV kvôli dĺžke potrubia na chladivo.

Flexibilná vonkajšia jednotka

1990

Dokonalý komfort

S technológiou rekuperácie tepla poskytuje klimatizačná jednotka VRV súčasne vykurovanie aj chladenie len s jednou vonkajšou jednotkou. Daikin tiež vylepšuje svoje technológie, aby spĺňali potreby komfortu všetkých ľudí a regiónov na svete.

1999

Rýchla a jednoduchá výmena

Daikin vyvinul technológie náhrady, ktoré zjednodušujú firmám proces inštalácie VRV. Montážne firmy vymenia len vnútorné a vonkajšie jednotky a ostatné komponenty, ako je potrubie, môžu opätovne využiť.

Dodávanie chladného osviežujúceho vzduchu do mimoriadne horúcich oblastí

So zameraním na Stredný východ Daikin prispôsobuje systém VRV, aby bol kompatibilnejší v podnebiach, kde dosahujú teploty až 50°C a viac.

2004

VRV séria S rozšírila produktový sortiment VRV a obsiahla komerčný sektor

2007

Dodávanie tepla do mimoriadne chladných oblastí

Daikin vyvinul vysokoúčinné tepelné čerpadlo pre klimatizačné jednotky VRV. Tento systém je určený pre oblasti, kde klesajú teploty až ku - 25°C.

2015

Daikin uviedol na trh VRV IV série i – prvú „neviditeľnú“ vonkajšiu jednotku VRV na svete

Čo Daikin nakoniec vytvoril bol unikátny prístup ku klimatizácii. V súčasnosti sa stal jedným z dvoch typov klimatizačných systémov, kanálový a bezkanálový, na svete. Neustálym šírením tohto nového štandardu po celom svete bude Daikin vždy priekopníkom v oblasti klimatizácie.

2019

Daikin uvádza na trh VRV IV+

Tento rad, plne optimalizovaný na sezónnu účinnosť, je úplne vyvinutý v duchu Eko smernice.
Tento rad VRV pokračuje vo vedení technológie VRF a dosahuje najvyššie úrovne sezónnej účinnosti meranej najpredávanejšími vnútornými jednotkami

2020

VRV 5 séria S

Úplne prepracovaná jednotka pre chladivo R-32
Jednoduchšia manipulácia a flexibilnejšia inštalácia než kedykoľvek predtým!

2022 VRV 5 s rekuperáciou tepla

Účelovo vytvorené na podporu dekarbonizácie komerčných budov.

Zistite viac o súčasnom sortimente a technológiách

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?

Prehľad predajcov

Potrebujete pomoc?