No label found for: logo.title
No label found for: logo.title

Riešenie Daikin zvyšuje energetickú účinnosť v historickom hoteli

Inovatívny prístup pri výmene klimatizačného systému poskytol značné energetické úspory hotelu Bloomsbury, triedy II, v centre Londýna, ktorý vlastní spoločnosť Doyle Collection.

Projekt, s rozpočtom 1 389 242 Euro (1 milión libier), nahradil starnúci systém s chladivom R-22 s najmodernejším klimatizačným systémom náhrady Daikin VRV. Od roku 2015 je chladivo R22 úplne zakázané a vlastníci budov musia bez meškania zvážiť inováciu ich klimatizačných systémov.

Systém Daikin VRV-Q alebo náhradný systém je riešením pre celú budovu, ktorý umožňuje ovládanie viacerých systémov chladenia, vykurovania a prípravy teplej pitnej vody. Je to inovatívna alternatíva na úplnú výmenu systému s R22, keďže umožňuje ponechanie existujúceho potrubia. Znižuje to náklady, zrýchľuje montáž a zaručuje neprerušovanie obchodných aktivít. 

Hotel Bloomsbury, navrhnutý v 30-tych rokoch 20. storočia známym britským architektom Sir-om Edwinom Lutyensom, už podstúpil citlivú rekonštrukciu, ktorá z neho vytvorila dnešný elegantný pamiatkový hotel. Budova triedy 2 si zachovala mnohé zo svojich architektonických znakov, vrátane nádherných kamenných vstupných schodov a otvoru dverí, vstupnej haly s dvojnásobnou výškou a knihami preplnenej knižnice Seamus Heaney, pomenovanej po neskoršom laureátovi na Nobelovú cenu, ktorý bol pravidelným hosťom. Ikonický hotel má na ôsmych poschodiach 153 izieb a spoločných miestností pre hostí.

Ako súčasť pokračujúceho inovačného programu chcela spoločnosť Doyle Collection znížiť spotrebu energie a emisií CO2 o 30% a zároveň zlepšiť úrovne komfortu pre hostí optimalizovaním klimatizácie vo všetkých izbách, stretávacích priestoroch, verejných priestoroch, bare a reštaurácii. 

Budova musela tiež spĺňať legislatívu Veľkej Británie ohľadom používania plynov chladiva: systémy s novým chladivom R22 boli zakázané v roku 2010 a používanie recyklovaného a znovu získaného chladiva R22 je tiež zakázané od 31. decembra 2014.

Špecifikácia

Nový systém pozostáva zo spojenia 56 vonkajších jednotiek a 209 vnútorných kanálových a nástenných jednotiek v izbách. V spoločných priestoroch sa použila kombinácia VRV, Split, nástenných a parapetných jednotiek.

Dôležité bolo tiež dodržať 9-mesačný harmonogram, aby sa minimalizovali straty z tržieb. Preto sa práca naplánovala na základe hodinového harmonogramu. Program sa riadil medzi klientom a inštalačnou firmou Temperature Control, s technickou a logistickou podporou od spoločnosti Daikin UK. 

Najväčšou výzvou bolo pracovať za plnej prevádzky hotela. Fázový harmonogram znamenal, že časti hotela boli uzatvorené, aby mohol tím nepozorovane, bezpečne a neprerušovane pracovať bez toho, aby vyrušoval hostí.

Andy Grundy, Projektový inžinier spoločnosti Temperature Control, povedal: „Riadil som pôvodnú inštaláciu, preto som si bol plne vedomý komplikácií a výziev, ktoré hotel ponúkal“. Tie sme ale boli schopní ľahko prekonať, pretože sme úzko spolupracovali so zamestnancami hotela Bloomsbury.

„Spolu s Daikin UK to bola skvelá tímová spolupráca – dôkaz výhody silného a dlhotrvajúceho pracovného vzťahu medzi klientom a dodávateľom.“

Riešenie

Systémy VRV sú modulárne, čo znamená, že pri aplikácii sú flexibilné a inštaláciu je možné vykonávať postupne, čím sa ďalej minimalizuje rušenie. Pri tomto projekte mohli byť tiež nainštalované kompaktné a ľahké jednotky bez použitia žeriavov, čím sa ďalej znížili náklady a predišlo sa uzavretiu ciest.

Systém VRV-Q používa chladivo R410A, ktoré funguje pri nižších tlakoch používaných systémami s R22, čím poskytuje oveľa vyššie účinnosti a umožňuje ponechať existujúce potrubie. Oproti systémom s chladivom R22 je tento systém účinnejší o 40% pri vykurovaní a o 25% pri chladení.

Hoci sa vymenili všetky vonkajšie aj vnútorné jednotky spolu s rozdeľovačmi BS, inštalačné náklady predstavovali polovicu očakávaných nákladov na výmenu celého systému. Existujúce potrubie bolo možné ponechať, čím sa ušetrili peniaze aj čas. Postupná inštalácia znamenala, že hotel mohol byť v prevádzke a straty z tržieb tým boli minimálne. 

Záver

Projekt inovácie a výmeny systému s R22 v hoteli Bloomsbury bol maximálne úspešný. Použitie systému Daikin’s VRV-Q ponúklo inovatívnu alternatívu oproti kompletnej výmene existujúceho klimatizačného systému a umožnilo výrazné úspory energie a ponechanie historických znakov budovy s minimálnym rušením hostí a prevádzky hotela.

Pri porovnaní s minulým rokom mal systém, nainštalovaný v septembri 2013, pokles spotreby energie v januári 2014 o viac než 15 000 kW/h.

Hotelový manažér odhaduje, že systém VRV využíva 55% z celkovej energie hotela, takže úspory oproti predchádzajúcemu systému sa pohybujú medzi 27% až 42%, s priemerom 32%, ktorý prekračuje pôvodnú cieľovú hodnotu úspory energie 30%.

Nezávislá správa od spoločnosti Clifford Talbot Partnership podporuje tieto odhady úspory energie a konštatovala, že celková spotreba energie sa z roka na rok znížila o 23,5% a v niektorých mesiacoch až o 26%.

Od uvedenia a odovzdania do prevádzky sa spokojnosť zákazníkov v hoteli výrazne zvýšila, keďže hlučnosť nového zariadenia bola oveľa nižšia. Náklady na údržbu klesli vďaka zníženiu spotreby energie bez zníženia komfortu hostí.

Projekt bol dokončený načas a v stanovenom rozpočte aj s prihliadnutím na stratu v tržbách. Komplikácie tohto náročného projektu sa prekonali inovatívnym technickým riešením a vynikajúcou tímovou spoluprácou medzi výrobcom, klientom a dodávateľom.

Úspech projektu v znížení spotreby energie a emisií CO2 znamenal, že majiteľ hotela, spoločnosť Doyle Collection, plánuje zopakovať projekt v ôsmych ďalších hoteloch a práce už začali v hoteli Kensington. 

Michael Neve, Generálny riaditeľ hotela Bloomsbury, povedal: „Daikin systém je účinnejší a určite tichší než ten starý. Naše účty za energiu sú o 23% až 26% nižšie než v rovnakom období minulého roku, predtým než sa systém vymenil.“

Zistite viac o technológii náhrady Daikin a navštívte sekciu s našimi tlačovými správami, kde získate posledné novinky od spoločnosti Daikin